PODOKRĘG
PIŁKI NOŻNEJ
W LUBLIŃCU

Emocje, dramaty i wielkie zwycięstwa czyli 26. Mistrzostwa Śląska Sędziów w Lublińcu!

Niedziela 5 stycznia 2020 (Aktualności)

W sobotę, w Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu, odbyły się 26. Mistrzostwa Śląska Sędziów Piłce Nożnej im. Edwarda Konopki. Do Lublińca przyjechało 12 drużyn reprezentujących Kolegia Sędziowskie z Katowic, Bytomia, Bielska-Białej, Tychów, Rybnika, Skoczowa, Zabrza, Sosnowca, Żywca, Raciborza i Częstochowy. W turnieju nie zabrakło również ekipy gospodarzy z Podokręgu Piłki Nożnej Lubliniec.


Patronem medialnym imprezy był portal LUBLINIECKI.PL


Emocji i niespodzianek nie zabrakło już w fazie grupowej, która wystartowała o godzinie 9:00 – po trzech spotkaniach rozegranych w grupie A, z imprezą pożegnali się faworyzowani sędziowie z Katowic. W poprzednich latach to właśnie reprezentacje tego kolegium miały na swym koncie najwięcej, bo aż 12 zwycięstw. Katowiczanie pięciokrotnie kończyli turnieje na miejscu drugim i jeden raz sięgnęli po brąz.


Do fazy pucharowej, z zerowym dorobkiem punktowym, nie dotarli również sędziowie z Lublińca, występujący w składzie: Artur Gawin (kapitan), Wojciech RurańskiKacper ChromiakDominik PanekPrzemysław PolaczekDaniel Mrącz i Artur Makles. Trenerem Lublińczan był Szymon Mlynek. Ta sztuka udała się natomiast arbitrom z Bytomia, Tychów, Raciborza, Skoczowa, Bielska – Białej i Sosnowca.


Właśnie tutaj, w fazie pucharowej, rozgorzały największe emocje, które udzieliły się zawodnikom zwłaszcza podczas drugiego starcia ćwierćfinałowego – pojedynek pomiędzy ekipami z Zabrza i Częstochowy obfitował w aż cztery czerwone kartki a samo spotkanie zakończyło się zwycięstwem sędziów spod Jasnej Góry, dopiero po dramatycznej serii rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry na tablicy wyników widniał rezultat 4:4!

Awans do półfinałów wywalczyły również drużyny z Bielska, Raciborza i Bytomia.


Popołudniowe mecze półfinałowe, w których po wygrane sięgnęły reprezentacje Raciborza (2:0 z KS Bytom) i Częstochowy (wygrana z Bielskiem po kolejnej serii rzutów karnych) były przedsmakiem fantastycznych bojów o najwyższe laury lublinieckiego turnieju. Trzecie miejsce w 26. edycji zgarnęli Bytomianie, pokonując kolegów z Bielska 2:0.

W wielkim finale Mistrzostw Śląska Sędziów, Częstochowianie stanęli naprzeciw arbitrów z Raciborza. Te drużyny spotkały już w fazie grupowej – wówczas lepsi okazali się Raciborzanie po nieznacznej wygranej 3:2. Rządni rewanżu sędziowie z Częstochowy oraz posiadający przewagę psychologiczną przeciwnicy, po fenomenalnym meczu i remisie 1:1 utrzymującym się do końca regulaminowego czasu gry, rozstrzygnęli losy spotkania w elektryzującej bitwie na rzuty karne. I tym razem ekipa z Raciborza okazała się lepsza, wygrywając serię 6:5, pomimo iż piłkarze z Częstochowy mieli już doświadczenie w tym rzemiośle piłkarskiego wtajemniczenia. To wydatny dowód na piękno i nieprzewidywalność futbolu, które towarzyszyły rozgrywkom do samego końca!


Mateusz PiszczelokRobert Wala (kapitan), Andrei UsikTomasz SobeczkoGrzegorz WojdaMarcin SzymiczekBartosz OchyjWojciech StawiarzKrzysztof KurzydymKamil Dziok oraz trener Piotr Poznański – to oni, po przełamaniu znakomitego dorobku Katowiczan (zwycięstwa w latach 2018, 2019) przez najbliższy rok, będą królować na Śląsku!


Najlepszym zawodnikiem mistrzostw wybrany został Tomasz Sobeczko (Racibórz), tytuł Króla Strzelców trafił do autora pięciu goli, Łukasza Jaworka (Bytom), z kolei statuetkę dla najlepszego bramkarza odebrał Andrzej Prokop (Częstochowa).

Więcej w "CZYTAJ DALEJ"

Zarówno w aspekcie sportowym jak i organizacyjnym, sobotnie Mistrzostwa zrobiły ogromne wrażenie na obserwatorach – tym bardziej, że niezwykle prestiżowa i wieloletnia impreza gościła w Lublińcu dopiero po raz pierwszy. Twórcy przedsięwzięcia, Kolegium Sędziów Podokręgu Lubliniec, przy współpracy z Miastem, stanęli na wysokości zadania, dbając o najmniejsze szczegóły składające się na końcowy sukces – począwszy od sprawnie realizowanego harmonogramu meczów, po oprawę dźwiękową, broszury informacyjne, poczęstunek czy wreszcie okazałe trofea i nagrody.


Na słowa uznania zasługują nie tylko organizatorzy i sędziowie, którzy tego dnia wcielili się w rolę zawodników (co wielokrotnie nie było sprawą prostą, zwłaszcza w obliczu “sytuacji zapalnych”) ale też arbitrzy, którzy kontrolowali przebieg gry w trakcie szybkich i wymagających dużej uwagi spotkań. Byli to jednak sędziowie zaliczani ścisłej śląskiej czołówki, którzy sprostali trudnemu zadaniu, nawet w tak nerwowych starciach jak wspominana potyczka Częstochowian i Zabrzan: Piotr Lasyk – ekstraklasa, Tomasz WajdaDawid BukowczanSebastian JarzębakJacek LisMarcin Bielawski – I liga oraz Paweł Dziopak sędziujący mecz drugoligowców.


Zmagania poszczególnych zespołów podziwiali oficjale zaproszeni na okoliczność lublinieckiego turnieju. Wśród nich w Hali ZS nr 1 obecni byli przewodniczący i członkowie zarządu KS Śląskiego Związku Piłki Nożnej, prezesi Podokręgów Piłki Nożnej, sponsorzy oraz działacze z całego województwa. Nie zabrakło licznej grupy kibiców. Ci, którzy pozostali w domach mogli skorzystać z naszej transmisji na żywo w portalu społecznościowym Facebook [retransmisja: zobacz TUTAJ].


Jak podkreślali sami organizatorzy – udana 26. edycja to również zasługa Partnerów wspomagających turniej. W imprezę przygotowaną pod patronatem Starostwa Powiatowego w Lublińcu zaangażowały się lokalne instytucje i firmy: ZS nr 1 im. A. Mickiewicza, Piekarnia i Ciastkarnia Łubowski, Sklep Wielobranżowy Nardek Centrum Malarskie, firma Jamal, Hotel Park Dobrodzień, firma Vipard, firma Hetman, Trans-Hurt Andrzej Sikora, Arpol, AS-Trans Adam Siwiaszczyk, Invaso, MBMI Group Ubezpieczenia oraz Kospan.


Od 2011 roku rozgrywki honorują postać Edwarda Konopki – wybitnego sędziego, inicjatora turnieju zarówno w wydaniu regionalnym, jak i krajowym. W latach 1995/99 Edward Konopka sprawował funkcję Przewodniczącego Sędziów Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Za działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej wyróżniony został wieloma odznaczeniami, w tym Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.


FAZA GRUPOWA:

Grupa A:
Lubliniec – Katowice 1:2
Bytom – Bielsko – Biała 1:1
Katowice – Bielsko – Biała 1:1
Lubliniec – Bytom 0:2
Katowice – Bytom 1:3
Bielsko – Biała – Lubliniec 4:2

Awans: Bielsko, Bytom

Grupa B:
Rybnik – Tychy 0:4
Skoczów – Zabrze 1:1
Tychy – Skoczów 2:2
Zabrze – Rybnik 1:1
Tychy – Zabrze 1:4
Skoczów – Rybnik 2:0

Awans: Zabrze, Skoczów, Tychy

Grupa C:
Racibórz – Częstochowa 3:2
Sosnowiec – Żywiec 2:1
Racibórz – Sosnowiec 1:1
Częstochowa – Żywiec 3:0
Sosnowiec – Częstochowa 0:0
Żywiec – Racibórz 1:7

Awans: Częstochowa, Racibórz, Sosnowiec

ĆWIERĆFINAŁY:

Bytom – Tychy 2:1
Zabrze – Częstochowa 4:4 (karne 1:3)
Racibórz – Skoczów 4:1
Bielsko – Biała – Sosnowiec 3:2

PÓŁFINAŁY:

Bytom – Racibórz 0:2
Częstochowa – Bielsko – Biała 1:1 (karne 2:0)

MECZ O III MIEJSCE
Bytom – Bielsko – Biała 2:0

FINAŁ
Racibórz – Częstochowa 1:1 (karne 6:5)

drukuj
Opublikował/a: Artur Makles
Kategoria: Aktualności
Dodano: Niedziela 5 stycznia 2020 12:00:05

Skontaktuj się z nami

PODOKRĘG
Piłki Nożnej w Lublińcu
ul. Piłsudskiego 9
42-700 Lubliniec
woj. Śląskie
Telefon:
(34) 356 35 54
Faks:
(34) 356 35 54
E-mail:

Polecamy