PODOKRĘG
PIŁKI NOŻNEJ
W LUBLIŃCU

Co powinien wiedzieć zawodnik, trener, kibic przed startem nowego sezonu? Zmiany w przepisach.

Wtorek 23 lipca 2019 (Aktualności)
Co powinien wiedzieć zawodnik, trener, kibic przed startem nowego sezonu? Zmiany w przepisach.

Wielkimi krokami zbliżają się rozgrywki na szczeblu Podokręgu Piłki Nożnej w Lublińcu. To początek nowego sezonu, a zatem warto zapoznać się z najbardziej istotnymi zmianami jakie zostały wprowadzone w przepisach gry na sezon 2019/2020.

Więcej w "CZYTAJ DALEJ"

Kartki dla sztabu szkoleniowego

Tak jak wcześniej zapowiadano, tak się stało. W nowych Przepisach Gry w piłkę nożną na sezon 2019/20 znajdzie się zapis o udzielaniu kar indywidualnych - kartek – sztabom szkoleniowym drużyn. Do tej pory sędziowie wobec niestosownego zachowania w strefie technicznej stosowali tzw. politykę 3 kroków, gdzie krok nr 3 oznaczał pozbawienie przywileju znajdowania się na ławce rezerwowych. Z początkiem nowego sezonu  sędziowie będą karać osoby funkcyjne (trenerów, kierowników, masażystów) karami indywidualnymi w postaci żółtej i czerwonej kartki.

W nowych Przepisach Gry znajduje się lista wykroczeń z przypisanymi im sankcjami.

Sędzia użyje reprymendy, gdy osoba ze strefy technicznej dopuści się w sposób nienagminny:

 • wejścia na pole gry, nie przeszkadzając przy tym w akcji. Jak to w praktyce bywa – kilka kroków trenera do przodu w celu np. udzielenia wskazówek zawodnikom,
 • ignorowania poleceń sędziego asystenta, bądź sędziego technicznego,
 • okazywania w sposób minimalny niezadowolenia z decyzji sędziowskich,
 • opuszczenia strefy technicznej, nie popełniając przy tym innych przewinień.

Sędzia zastosuje karę indywidualną w postaci żółtej kartki wtedy, gdy osoba:

 • uporczywie lub w sposób ewidentny opuści własną strefę techniczną,
 • opóźnia wznowienie gry własnej drużyny,
 • rozmyślnie wkroczy do strefy technicznej rywala nie czyniąc tego w sposób agresywny,
 • okazuje w sposób słowny lub/i gestem niezadowolenia z decyzji sędziego, włącznie z:

            a). rzucaniem/kopaniem butelek lub innych przedmiotów,
            b). ukazywaniem gestów, które ewidentnie okazują brak szacunku do sędziego, np. ostentacyjne oklaski.

 • wkroczy do strefy wideoweryfikacji – stanowisko przy boisku, gdzie sędzia ogląda powtórki zdarzeń podczas analizy VAR,
 • mobbinguje pracę sędziego chcąc wymusić żółtą lub czerwoną kartkę dla rywala,
 • nadmiernie pokazuje gest ekranu TV – sprawdzenie sytuacji przez VAR,
 • prowokuje innych poprzez swoje czyny i gesty,
 • zachowuje się nieustająco nieakceptowalnie (włączając w to czyny, za które należy się ostrzeżenie),
 • okazuje brak szacunku do zawodów.

Sędzia zastosuje karę indywidualną w postaci czerwonej kartki wtedy, gdy osoba:

 • opóźnia wznowienie gry przez drużynę przeciwną, np. po przez przetrzymywanie piłki czy też jej odkopywanie, a także utrudnianie poruszania się zawodnikowi drużyny przeciwnej,
 • rozmyślnie opuszcza strefę techniczną w celu:

            a). okazania niezadowolenia z decyzji sędziowskich,
            b). sprowokowania innych.

 • wejdzie do strefy technicznej rywali w sposób agresywny
 • rozmyślnie rzuci/kopnie przedmiot na pole gry,
 • wejdzie na pole gry w celu:

             a). konfrontacji z członkiem zespołu sędziowskiego (dotyczy również przerwy między połowami i okresu po zakończeniu meczu),
             b). wpłynięcia na grę zawodnika drużyny przeciwnej lub pracę sędziego,

 • wejdzie do Centrum Obsługi Wideo (samochód VAR),
 • zachowa się agresywnie w stosunku do rywala, sędziego, widza lub jakiejkolwiek innej osoby (np. chłopca do podawania piłek czy ochroniarza). W zapis ten wlicza się bicie i plucie
 • otrzyma drugie napomnienie w tych samych zawodach,
 • używa obraźliwego, wulgarnego i agresywnego języka i/lub gestu,
 • używa niedozwolonego sprzętu elektronicznego, np. do komunikacji i zachowa się w sposób nieodpowiedni w wyniku jego użytkowania,
 • zachowa się gwałtownie i agresywnie.

Należy pamiętać, że powyższe wykroczenia nie są jedynymi. Mogą zaistnieć przypadki, w których wystąpi inne niewłaściwe zachowanie, które nie jest uwzględnione w powyższej liście. W takiej sytuacji sędzia musi indywidualnie zinterpretować, na jaką karę zasługuje to wykroczenie. W przypadku, gdy dojdzie do niewłaściwego zachowania w strefie technicznej i nie będzie możliwości ustalenia sprawcy, sankcję dyscyplinarną otrzyma najwyższy rangą trener obecny w strefie technicznej.

Wymiana już nie tylko na środku

Podczas wymiany zawodników, gracz przebywający na boisku musi opuścić pole gry w najbliższym miejscu przez linię ograniczającą pole gry, a nie jak do tej pory było na środku linii bocznej. Sędzia może jednak zezwolić na bezzwłoczne zejście z boiska najkrótszą drogą do linii środkowej.

Przerwa na schłodzenie organizmu

Do tej pory sędzia przed meczem mógł zarządzić, że w 30. minucie każdej połowy odbędzie się przerwa na uzupełnienie płynów, która może maksymalnie trwać 60 sekund. W nowych przepisach gry wprowadzono pojęcie przerwy na schłodzenie organizmu. Taka przerwa może trwać od 90 sekund do 3 minut.

Sędzia zadecyduje, kto rozpocznie grę z rzutu sędziowskiego

Istotne zmiany zostały wprowadzone także w procedurze wykonania rzutu sędziowskiego. Jeżeli arbiter przerwie grę i rzut sędziowski będzie wykonywany z pola karnego, to piłkę otrzyma bramkarz. W pozostałych przypadkach sędzia da prawo wznowienia gry drużynie, która jako ostatnia dotknęła piłki przed przerwaniem akcji. W momencie wykonywania rzutu sędziowskiego, wszyscy zawodnicy obu drużyn muszą znajdować się w odległości minimum 4 metrów od miejsca rozpoczęcia gry.

Kontakt piłki z sędzią

Rzut sędziowski zostanie także podyktowany, jeżeli piłka dotknie sędziego i i w wyniku tego: 

 • drużyna rozpocznie korzystny atak,
 • piłka wpadnie bezpośrednio do bramki,
 • piłkę przejmie drużyna przeciwna.

W pozostałych przypadkach gra będzie normalnie kontynuowana, tak jak to miało miejsce dotychczas.

Ocena zagrania piłki ręką

Zagranie piłki ręką będzie traktowane jako przewinienie wtedy, gdy:

· zawodnik rozmyślnie dotknie piłkę ręką,

· zawodnik wejdzie w posiadanie piłki po tym jak nastąpił kontakt piłki z ręką zawodnika atakującego (nawet jeżeli było to nierozmyślne zagranie) i w związku z tym powstanie realna szansa na zdobycie bramki, bądź bramka zostanie zdobyta. Tutaj właśnie mamy oficjalnie zapisaną wcześniejszą niepisaną zasadę ‘nie chcemy bramek po kontakcie piłki z ręką’,

· zawodnik atakujący zdobędzie bezpośrednio bramkę po kontakcie piłki z ręką (nawet, gdy kontakt był nierozmyślny).

Przewinieniem zazwyczaj będzie, gdy:

· zawodnik nienaturalnie powiększy ręką obrys ciała,

 

Zawodnik poprzez takie ułożenie rąk, powiększa w nienaturalny sposób obrys swojego ciała

 

· ręka zawodnika będzie znajdować się na wysokości powyżej barku. Wyjątkiem w tej sytuacji będzie, gdy zawodnik rozmyślnie zagra piłkę, która następnie dotknie jego ręki.

 

Ręka ułożona powyżej barku. Jest to nienaturalna pozycja, a zatem należy interpretować to jako przewinienie.

 

Wszystkie z powyższych przewinień będą stosowane nawet wtedy, gdy piłka dotknie ręki gracza bezpośrednio od głowy lub ciała innego zawodnika, który znajdować się będzie w bliskiej odległości.

 

Poza powyższymi sytuacjami, zawodnik nie będzie zazwyczaj ukarany za zagranie piłki ręką, gdy:

· piłka odbije się najpierw od ciała zawodnika, a następnie trafi w jego rękę,

· piłka odbije się od ciała zawodnika, a następnie trafi w rękę innego zawodnika, który znajduje się w bliskiej odległości,

· ręka znajduje się blisko ciała i nie powiększa ona w nienaturalny sposób obrysu zawodnika,

 

Ręka zawodnika ułożona jest blisko ciała. Odległość między zawodnikami jest mała, a zatem nie możemy traktować tego zagrania jako przewinienia.

 

· gracz upadnie, a jego ręka znajdzie się między ciałem a ziemią w celu podtrzymywania ciała.

 

Jest to tzw. ręka podpierająca.

 

W wymienionych przypadkach jest praktycznie niemożliwe uniknięcie kontaktu ręki z piłką, a więc uważam, że słusznie tego typu sytuacje będą dopuszczalne podczas gry.

Zmiany dotyczące oceny zagrania piłki ręką ułatwią pracę arbitrom. Przepis ten stanie się czytelniejszy i łatwiejszy do interpretacji. Nadal jednak należy pamiętać, że aspekt ten jest najcięższym do oceny dla sędziego, który na boisku ma zaledwie kilka sekund na podjęcie decyzji.

Odłożenie kartki do następnej przerwy w grze

W nowym sezonie sędzia będzie mógł odłożyć pokazanie żółtej, bądź czerwonej kartki do następnej przerwy gry. Warunkiem tego jest to, że drużyna poszkodowana szybko wznowi grę i stworzy sobie przy tym klarowną szansę na zdobycie bramki. Jest to znacznie korzystniejsze dla poszkodowanej drużyny, która w ten sposób będzie miała szansę na przeprowadzenie szybkiego ataku. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przewinienie to polegało na przerwaniu realnej szansy na zdobycie bramki to winny zawodnik otrzyma tylko żółtą, a nie czerwoną kartkę. 

Koniec przepychanek w murze

Wraz z rozpoczynającym się własnie sezonem zakończony zostanie problem z przepychankami zawodników w murze. Zgodnie z nowymi przepisami gry, jeżeli mur tworzy trzech lub więcej zawodników drużyny broniącej, to wszyscy gracze przeciwnego zespołu muszą przebywać w odległości minimum 1 metr od muru w momencie kopnięcia piłki. Jeżeli rywal znajdować będzie się w bliższej odległości, dyktowany będzie rzut wolny pośredni.

Losowanie przedmeczowe

Ciekawa zmiana została wprowadzona także w procedurze losowania przedmeczowego. Do tej pory zwycięski kapitan wybierał stronę boiska, na której zacznie grę, a przegrany rozpoczynał mecz. Od teraz zwycięzca losowania będzie mógł wybrać czy chce rozpoczynać mecz, czy jednak woli zdecydować, na której połowie zacznie zawody.

Rzut wolny z pola karnego

Podczas wykonywania rzutu wolnego z własnego pola karnego, bądź rzutu od bramki ('piątki'), piłka będzie w grze, gdy zostanie zagrana. Nie będzie ona musiała opuścić pola karnego, tak jak to było dotychczas.

Źródło: http://prawdafutbolu.pl/artykuly/co-powinien-wiedziec-kibic-przed-startem-nowego-sezonu-zmiany-w-przepisach?fbclid=IwAR3nJy7MfH9pshml4Qf1zOPPBDCVGnGu45ZJpIfsV7Cqnf_FLC4xRHBSnH4

drukuj
Opublikował/a: Artur Makles
Kategoria: Aktualności
Dodano: Wtorek 23 lipca 2019 09:00:31

Skontaktuj się z nami

PODOKRĘG
Piłki Nożnej w Lublińcu
ul. Piłsudskiego 9
42-700 Lubliniec
woj. Śląskie
Telefon:
(34) 356 35 54
Faks:
(34) 356 35 54
E-mail:

Polecamy